Menu Zamknij

Tydzień Bibliotek 2021

Tydzień Bibliotek to ogólnopolskie święto bibliotek i bibliotekarzy, w trakcie którego promujemy czytelnictwo i bibliotek. W tym roku była to już XVIII edycja, a hasło tegorocznej odsłony brzmiało: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

W naszej bibliotece jak i poza nią od 8 do 15 maja zorganizowaliśmy wiele ciekawych działań. Przygotowaliśmy wirtualny album ze wspomnieniami z ubiegłych majowych tygodni, dzięki którym można było sprawdzić jak obchodziliśmy kolejne święta i jak zmieniły się nasze dzieci przez ten czas. Zachęcaliśmy do czytania na łonie natury w piękny, ciepły dzień. W plenerowym spotkaniu z książką uczestniczyli uczniowie klasy I, II, III ze Szkoły Podstawowej w Wawrzyszowie. W przyszkolnym parku przeczytali wiersze znanych pisarzy klasyki dziecięcej. Zaskoczyliśmy mieszkańców Wiązowa biblioteczną fotobudki, która stanęła na Rynku w środowe przedpołudnie. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie w okienku utworzonym z książek. Z nietypowej okazji skorzystały „Biedronki’ z Przedszkola Miejskiego „Bajkowy Ogród” w Wiązowie. W przestrzeni on-line udostępniliśmy efekty pracy grupy teatralnej „Vansy” działającej przy bibliotece. Młodzi aktorzy zaprezentowali się w pierwszej części telenoweli teatralnej na podstawie baśni „Mądra Wasylisa”. W Tygodniu Bibliotek odwiedziła nas  wybitna poetka z naszej gminy i podarowała nam najnowszy tomik swoich wierszy „Uwaga, obiekt monitorowany”, który został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2020.

Na zakończenie świętowania rozstrzygnęliśmy konkurs na najlepszego Czytelnika Roku 2020. Uroczyste wręczanie dyplomów i nagród w postaci książek odbyło się w piątkowe popołudnie w sali widowiskowej. Wyłoniono laureatów w kategoriach dorośli i dzieci z biblioteki głównej oraz z filii w Witowicach, Jutrzynie i z Centrum Ekologicznego w Łojowicach. W 2020 roku najwięcej przeczytanych książek na osobę to: 190 sztuk spośród dorosłych i 116 – dzieci.

Skip to content