Menu Zamknij

Forum – Czasem wy(szyte)

W środę 22 września w naszej bibliotece odbyła się konferencja – ,,Człowiek w nowych czasach. Nowe technologie w życiu i w edukacji. Zarządzanie czasem, zarządzanie sobą.”

Spotkanie podzielone zostało na panele teoretyczne i warsztatowe. W pierwszej części wysłuchaliśmy trzech różnych, ale równie interesujących wykładów i prezentacji.

Pierwsza z prelegentów, pani Monika Schmeichel – Zarzeczna, wypowiedziała się na temat: ,, Nie daj się wykluczyć – kompetencje cyfrowe jako podstawa funkcjonowania we współczesnym świecie”. Uzmysłowiła nam rolę nowych technologii i odpowiedziała, na wydawać, by się mogło oczywiste, choć w rzeczywistości bardzo trudne pytanie, czym właściwie są owe technologie, a także podpowiedziała, jak efektywnie z nich korzystać.

Pani doktor Dagmara Łupicka – Szczęśnik skupiła się na: ,,Profilaktycznej roli literatury górskiej i podróżniczej w ukierunkowaniu młodego człowieka”. Pani prelegent opowiedziała nie tylko o doświadczeniach nabytych przez lata pracy z młodzieżą, ale przede wszystkim o tym, jak wiele literatura alpinistyczna uczy i ile może wnieść do życia każdego z nas, prezentując przy tym swoje ulubione pozycje książkowe.

Pan profesor UAM, doktor habilitowany Jacek Pyżalski swój wykład przeprowadził w oparciu o pytanie, które jednocześnie było jego tematem mianowicie: ,,Co naprawdę młodzi ludzie robią online?”. Przedstawił ciekawe i często zaskakujące rezultaty badań nad zachowaniem młodzieży w internecie, na portalach społecznościowych i w aplikacjach, które przeprowadził, jak również udowodnił nam, że pomiędzy byciem online i offline jest bardzo cienka granica, a często to, co wydaje się oczywiste, wcale takim nie jest, wszystko ilustrując świetnymi przykładami.

Po krótkiej przerwie kawowej i poczęstunku rozpoczęła się druga część konferencji. Uczestnicy rozeszli się do poszczególnych sal, przyporządkowanych do warsztatów, na które się zapisali.

Zajęcia: ,,technologia + pomysły na warsztaty z wykorzystaniem darmowych narzędzi i zasobów cyfrowych” przeprowadziła pani Monika Schmeichel – Zarzeczna. Pani doktor Dagmara Łupicka – Szczęśnik zajęła uczestników ,,problematyką zarządzania sobą i swoim czasem w piśmiennictwie alpinistycznym i podróżniczym oraz narracjach samych himalaistów”, natomiast pan doktor habilitowany Jacek Pyżalski skupił się na tym ,,jak sensownie korzystać z nowych mediów w edukacji”.     

Forum odbyło  się w ramach projektu „Partnerstwo dla książki” – Biblioteka uszyta na miarę. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Skip to content