REGULAMIN I edycji Konkursu
na realizację inicjatywy edukacyjno-animacyjnej realizowanego w ramach
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ
I. Wstęp
Regulamin określa zasady przystąpienia do konkursu na realizację inicjatyw edukacyjno-animacyjnych. Projekt realizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiązowie w ramach dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025
BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ.
II. Cele konkursu
- Zwiększenie roli inicjatyw oddolnych oraz aktywizowanie lokalnych społeczności wokół działań o charakterze dobra wspólnego, wynikających ze zdiagnozowanych potrzeb lub problemów.
- Wsparcie edukacji kulturowej poprzez realizowanie działań skierowanych do różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy) we współpracy ze społecznością lokalną.
- Pogłębianie integracji terytorialnej i kulturowej Gminy Wiązów oraz wspieranie projektów inicjujących współpracę mieszkańców województwa dolnośląskiego i opolskiego, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności.
III. Wytyczne do projektu
- Środki w ramach konkursu mogą zostać przeznaczone na realizację projektów edukacyjno-animacyjnych w obszarach:
- upowszechniania kultury i dziedzictwa narodowego
- rozwoju czytelnictwa i książki
- edukacji kulturowej oraz działań kulturotwórczych
- aktywizacji społecznej poprzez działania kulturotwórcze
- Projekt skierowany powinien być do wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, w tym osób z niepełnosprawnościami).
- Projekt powinien opierać się na diagnozie potrzeb, zainteresowań i możliwości poszczególnych grup wiekowych oraz być dostosowany do wieku poszczególnych grup odbiorców.
- W ramach projektu edukacji kulturowej powinien być prowadzony bieżący monitoring działań, ułatwiający realizację projektu z uwzględnieniem zmieniających się warunków (oczekiwania społeczności, sytuacje losowe itd.).
- Po zakończeniu projektu edukacji kulturowej powinny odbyć się działania ewaluacyjne (zarówno w gronie realizatorów projektu, jak i jego uczestników).
- Projekt edukacji kulturowej powinien mieć wymiar międzypokoleniowy, tj. w ramach projektu mogą współpracować ze sobą różne grupy wiekowe, np. młodzież z dziećmi, dzieci z seniorami, rodzice z młodzieżą itd.
IV. Wyjaśnienie pojęć użytych w regulaminie
Wnioskodawca – osoba fizyczna, osoba prawna, samorządowa instytucja kultury, organizacja pozarządowa, instytucja edukacyjna, koło gospodyń wiejskich lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, prowadząca działalność edukacyjną lub kulturalną w woj. dolnośląskim odpowiedzialna za złożenie wniosku konkursowego i realizację Projektu.
Partner – osoba fizyczna zaproszona do realizacji projektu przez Wnioskodawcę, reprezentująca inną dziedzinę/sferę życia społecznego niż Wnioskodawca, wspierająca działania związane z projektem.
Organizator – Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie (zwana również GBP).
Projekt – zaplanowane działanie spełniające cel i tematykę Konkursu, realizowane w Partnerstwie, z uwzględnieniem ograniczeń związanych z SARS-CoV-2.
Program – program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury BLISKO.
Konkurs – I edycja Konkursu na realizację inicjatywy edukacyjno-animacyjnej realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ
V. Zasady uczestnictwa
- Do udziału w konkursie w charakterze Wnioskodawców uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Gminy Wiązów.
- Zaakceptowanie treści regulaminu i wytycznych do projektu.
- Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie zapewnia wsparcie formalne, merytoryczne i motywacyjne (bezpośrednie, mailowe, telefoniczne) przy tworzeniu i realizacji lokalnych projektów.
- Formą przeprowadzenia konkursu będzie rozmowa Organizatora przeprowadzona z Wnioskodawcą w ustalonym terminie, podczas której Wnioskodawca przedstawi swój pomysł na projekt.
- W terminie wskazanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiązowie zorganizowane zostaną spotkania informacyjne, podczas których przedstawiciele GBP będą prezentować zasady formalne dotyczące przygotowania Projektów i opracowania wniosków konkursowych.
- Organizator zastrzega sobie prawo zmian w treści Regulaminu. O wszelkich zmianach wprowadzonych w trakcie trwania Konkursu zostaną poinformowani Wnioskodawcy. Treść zmian zostanie niezwłocznie zamieszczona na stronie internetowej Projektu.
- Regulamin projektu podany jest do publicznej wiadomości na stronie internetowej: www. kultura-wiazow.pl.
VI. Terminy i warunki zgłaszania projektów
- Każdy Wnioskodawca przygotowuje i zgłasza do Konkursu jeden Projekt, przygotowany zgodnie z Regulaminem i załącznikami do Regulaminu.
- Wstępna wartość projektu nie może przekroczyć 11.500 zł na poziomie składania projektu do konkursu.
VII. Zasady rozstrzygnięcia konkursu
- Projekty zgłoszone do Konkursu zostaną ocenione przez jury.
- Komisja oceni projekty na podstawie poniższych kryteriów:
- Znaczenie planowanych działań dla edukacji kulturowej dzieci i młodzieży. Ocena punktowa kryterium: 20 pkt.
- Jakość współpracy środowisk lokalnych, zwłaszcza edukacyjnych i kulturalnych. Ocenie podlegać będzie jakość partnerstwa rozumiana jako rzeczywiste zaangażowanie w realizację Projektu przedstawicieli środowisk kultury i oświaty/edukacji oraz przejrzyście określona ich rola w realizacji działań. Preferowane będą Projekty wykorzystujące lokalne zasoby i angażujące społeczność lokalną: działające lokalnie organizacje, grupy nieformalne, centra kultury, szkoły oraz ich zasoby. Ocena punktowa kryterium: 20 pkt.
- Kształtowanie cenionych społecznie umiejętności i postaw. Ocenie podlegać będzie m.in. kreatywność, refleksyjność, innowacyjne działanie, umiejętność współpracy, kompetencji komunikacyjnych i uważności na to, co nas otacza jak też i na innego człowieka. Przy ocenie projektów istotne będzie szukanie oryginalnych pomysłów, nowych rozwiązań, które zwiększą atrakcyjność realizowanych działań. Ocena punktowa kryterium: 20 pkt.
- Dostosowanie narzędzi i sposobu realizacji działań. Dostosowanie działań do obowiązujących na terenie Polski ograniczeń, wynikających z panującego zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Ocenie podlegać będzie pomysłowość i adekwatność doboru narzędzi i metod do planowanych działań. Ocena punktowa kryterium: 20 pkt.
- precyzyjność i przejrzystość budżetu. Adekwatność zaplanowanych w budżecie wydatków do planowanych celów. Ocena punktowa kryterium: 20 pkt. Łączna ocena może wynosić maksymalnie 100 pkt.
- Komisja konkursowa w uzasadnionych przypadkach, na każdym etapie oceny wniosków, ma prawo zwrócić się do Wnioskodawcy o uzupełnienie bądź dodatkowe wyjaśnienie opisywanych działań.
- Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi do dnia 10 marca 2022 Wyniki zostaną opublikowane na stronach: Facebook’u GBP w Wiązowie oraz www.kultura-wiazow.pl.
- Organizator zastrzega sobie prawo do przyznania na realizację Projektu ostatecznej kwoty (w tym kwoty niższej lub wyższej).
- Ocena wniosków odbywa się jednoetapowo. Jury ocenia przygotowane wnioski konkursowe według wytycznych zawartych w Regulaminie wraz z rekomendacjami dotyczącymi koniecznych zmian merytorycznych i/lub finansowych. Na podstawie uwag jury Wnioskodawca ma obowiązek dokonać aktualizacji wniosku konkursowego po zakwalifikowaniu się na listę rekomendowanych wniosków. W sytuacji zmiany pierwotnego budżetu w związku z ww. przyznaniem kwoty niższej lub wyższej, Wnioskodawca zobowiązany jest dokonać korekty budżetu Projektu.
- W budżecie Projektu na etapie aplikowania i realizacji należy uwzględnić wyłącznie koszty niezbędne dla realizacji Projektu i zaplanowane zgodnie z wymaganiami Regulaminu.
- Od Wnioskodawców i Partnerów nie jest wymagany wkład własny w postaci środków pieniężnych.
VIII. Zasady realizacji projektów
Projekt wybrany przez komisję do realizacji zadania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ jest realizowany i finansowany przez GBP w Wiązowie, w ścisłej współpracy z autorem projektu.
IX. Wydatki kwalifikowalne
- Wydatki związane z realizacją zadania muszą być niezbędne dla realizacji zadania i prawidłowo udokumentowane.
- Za wydatki kwalifikowalne uznaje się:
- honoraria/wynagrodzenia za działania merytoryczne i obsługę zadania,
- zakup materiałów niezbędnych do realizacji zajęć warsztatowych, wydarzeń oraz imprez,
- koszty podróży/transportu,
- koszty związane z wydaniem publikacji i materiałów informacyjnych,
- koszt wynajęcia sali/pomieszczeń/placu na potrzeby zadania,
- scena i wyposażenie niezbędne do realizacji zadania,
- scenografia i stroje,
- koszty promocji i reklamy,
- zakup biletów dla uczestników Projektu na przedsięwzięcia kulturalne,
- zakup nagród rzeczowych, projekt i wykonanie lub zakup dyplomów dla uczestników szkoleń, konkursów,
- koszty związane z dostosowaniem działań i formy przekazu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
- niezbędne ubezpieczenia uczestników projektów i działań projektowych,
- dokumentacja/rejestracja realizacji zadania (filmowa, dźwiękowa, zdjęciowa),
- koszty praw autorskich i licencji w tym ZAIKS,
- Po wybraniu projektów do realizacji wartość zadania będzie szczegółowo uzgadniana z komisją.
X. Postanowienia końcowe
- Dodatkowych informacji udziela koordynator projektu Grażyna Maćkiewicz oraz inni upoważnieni pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiązowie.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy:
- Regulamin Programu Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ,
- Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,
- Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Kodeksu Cywilnego.