Menu Zamknij

Biblioteka uszyta na miarę

Partnerstwo dla Książki 2021

W 2021 roku biblioteka zrealizowała projekty skierowane do wszystkich mieszkańców gminy, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Biblioteka uszyta na miarę” z priorytetu „Partnerstwo dla Książki 2021”. Działanie miało za zadanie umocnić więzi społeczne, zachęcić do uczestnictwa w kulturze i przekonać nieprzekonanych  do podążania niezwykłą drogą książki. Zrealizowanych zostało siedem cyklicznych działań.

Pierwsze zakładało 4 spotkania z twórcami literatury oraz artystami. Była okazja, aby zapoznać się bliżej z Joanną Jaxą, autorką książek historycznych, z aktorką i piosenkarką – Justyną Szafran oraz z Katarzyną Nosowską – sławną wokalistką i autorką książek autobiograficznych. Dzieci wzięły udział w inspirujących warsztatach literackich prowadzonych przez pisarkę Joannę Krzyżanek.

Przeniesiona została też literatura na wielki ekran plenerowy. Mieszkańcy, w maju i we wrześniu zgromadzili się na Rynku miasta, aby obejrzeć dwa filmy: Czarną komedię „Na noże” w reżyserii Riana Johnsona do kryminału Agathy Christie  oraz „Zegar czarnoksiężnika” w reżyserii Eli Roth, na podstawie książki fantasy dla dzieci i młodzieży, autorstwa John Bellairs.

Niezmiennie prowadziliśmy również cykl spotkań z poezją inspirowanych polską poezją kobiecą. Otworzyła go najmłodsza pora roku – wiosna, inspirowana twórczością Anny Ciarkowskiej – przedstawicielki najmłodszej generacji poetek. Lato upłynęło pod znakiem twórczości Ewy Lipskiej – uważanej za jedną z najważniejszych poetek współczesnych. Na jesiennym spotkaniu skupiliśmy się na utworach Urszuli Kozioł – poetki, felietonistki, prozaiczki, autorki utworów dramatycznych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ostatnie, zimowe spotkanie zainspirowane zostało twórczością Julii Hartwig – należącej do grona najwybitniejszych polskich poetek, również pisarki, eseistki, tłumaczki języka angielskiego i francuskiego. 

Przeprowadziliśmy także cykl warsztatów biblioterapeutycznych, w ramach których uczestnicy przygotowywali listy poprawiające nastrój. W kopertach z napisami „dla ciebie”, „otwórz”, „zajrzyj” odręcznie wpisywali  wybrane przez siebie fragmenty prozy, wierszy, sentencji z pozytywnym przekazem. Kartki i koperty przyozdobili według własnej inwencji, tak aby przyciągały wzrok przechodniów. Efekty tej pracy zawieszane były później w przestrzeni publicznej, tak by każdy mógł zerwać kopertę, przeczytać i wziąć ją do domu na pamiątkę.

Odbyło się również forum – „Człowiek w nowych czasach. Nowe technologie w życiu i w edukacji. Zarządzanie czasem i zarządzanie sobą”. Jednodniowe, otwarte spotkanie dla osób chcących nabyć nowe kompetencje w obszarze cyfrowym, ale również przyjrzeć się zmianom jakie zaszły w świecie w tej sferze, zobaczyć jakie są szanse i zagrożenia. W ramach forum odbyły się 3 wykłady, panel dyskusyjny oraz 3 warsztaty zajęciowe. Prelegentami wykładów i warsztatów byli ludzie nauki, autorzy z dorobkiem popularnonaukowym, autorytety w danej dziedzinie.

Ten projekt zakładał także zupełnie nowe warsztaty z animacji poklatkowej dla dzieci z rodzicami. To pomysł na zabawę kreatywną z dziećmi, a przy okazji wykorzystanie nowych technologii w praktyce. Animacje tworzone były do tekstu „Bajki robotów” Stanisława Lema z okazji stulecia urodzin autora.

Kolejne działanie to warsztaty rękodzielnicze. Wraz z Fundacją Atena szyliśmy maskotki, postacie z bajek i książek dla dzieci. Tu zaangażowały się panie ze „Skrzydeł Ateny”, które uczyły dzieci i młodzież zapomnianej już sztuki szycia na maszynie.

Biblioteka uszyta na miarę – „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

logo mk i sportu
Skip to content