Menu Zamknij

Ogrody Biblioteki

Blisko 2021-2022

W 2021 roku rozpoczęliśmy realizację projektu ,,Ogrody Biblioteki”, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Jest to dwuletni projekt w zakresie Kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność. Celem zadania jest wzmacnianie roli biblioteki jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, co ma się przyczynić do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze. Wartość zadania to ponad 130 000 zł.

Projekt zakłada spotkanie się z mieszkańcami w dziewięciu “Ogrodach Biblioteki”, w przestrzeni biblioteki, miasta, jak i w prywatnych ogrodach, w ramach działań muzycznych, plastycznych i teatralnych. Ideą projektu i działań podejmowanych przez bibliotekę jest zaangażowanie społeczności w projekt i w przyszłym roku realizowanie działań wynikających z inicjatywy samych mieszkańców, których gorąco do tego zapraszamy. Wyjątkowość projektu dotyczy również możliwości pozyskania w jego ramach, nowych kompetencji zarówno przez bibliotekarzy, jak i partnerów projektu.

W tym roku spotkaliśmy się w trzech ogrodach. W „Ogrodzie Sztuki Ulicznej”, który był dwudniowym festiwalem sztuki, odbywającym się w przestrzeni miasta. Pierwszego dnia mieliśmy okazję posłuchać występów lokalnych artystów, zapoznać się ze specjałami, które przygotowały sołectwa, obejrzeć wystawę jubilerską i uczestniczyć w rodzinnych warsztatach plastycznych, a także zobaczyć komedię garnizonową ,,Kucharz na ostro” Teatru Formy. W kolejnym dniu również odbyły się warsztaty dla dzieci. W podwórku biblioteki koncert zagrała Ziębicka Orkiestra Mandolinistów, zachwycając nas dźwiękami instrumentów oraz swoimi kompozycjami. Następnie przenieśliśmy się do świata teatru, oglądając ,,Piękną Morylindę” rodzinną komedię Dell’arte przygotowaną przez Teatr Formy oraz białoruski Teatr Inzhest. Wydarzenie zakończyliśmy z przytupem – koncertem finalistki The Voice of Poland – Natalii Szczypuły i jej zespołu.

Kolejnym elementem projektu był „Ogród Muzyki”, warsztaty pieśni patriotycznej dla osób starszych, zrealizowane w partnerstwie z „Fundacją Atena”. Łącznie odbyło się osiem prób, dzięki którym seniorzy doskonalili swoje umiejętności wokalne. Zwieńczeniem ich starań był występ w ramach koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Oleśnicy Małej w parafii Jaworów.

Spotkaliśmy się również w „Ogrodzie Kompetencji” w ramach, którego odbywały się szkolenia i konferencje. Przyszły rok to kolejne spotkania w „Ogrodzie Sztuk Pięknych”, „Ogrodzie Książki”, „Ogrodzie Biblioterapii” i innych zaproponowanych przez mieszkańców.

Skip to content