Menu Zamknij

Czary w bibliotece - przebudowa i doposażenie budynku GBP w Wiązowie

Infrastruktura Bibliotek 2016-2020

Gminna Biblioteka Publiczna w Wiązowie na początku 2016 roku przystąpiła do programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” i pozyskała zewnętrzne środki na projekt „Czary w bibliotece – przebudowę i doposażenie budynku GBP w Wiązowie” w kwocie 400 399,00 zł. Kwota z ministerstwa rozłożona została na dwie transze na rok 2016 – 350 087,00 zł. i na rok 2017 – 50 312,00 zł. 

2016 rok

– zamontowano kulisy i kurtyny w sali widowiskowe. 

– zakupiono 8 zestawów komputerowych  wraz z urządzeniami peryferyjnymi i stacją odsłuchową CD do odtwarzania książki mówionej, dwa komputery posłużą pracownikom do elektronicznego opracowywania zbiorów i do udostępniania materiałów bibliotecznych na zewnątrz, ponieważ biblioteka od 2017 roku rozpoczęła proces automatyzacji w celu podniesienia jakości obsługi czytelników. Po trzy zestawy komputerowe zainstalowane zostały dla użytkowników w dziale dla dzieci i młodzieży oraz w dziale dla dorosłych z oprogramowaniem Windows 10 Professional z pakietem Microsoft Office 2016 , z dostępem do drukarki i internetu.

– wymieniono pokrycie dachu na nowszej części budynku, nietrwałą papę zastąpiono blachą trapezową, a kominy i kanały wentylacyjne zabezpieczono trwałym opierzeniem.

-niezagospodarowane II piętro zaadaptowano na przestrzeń dla dzieci i młodzieży w stylistyce „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla łącząc styl skandynawski ze stylem glamour. Dział dla dzieci z dotychczasowych 41m² zwiększył swoją powierzchnię do 218 m². Wymieniono stare grzejniki, okna, drzwi i instalację elektryczną, wyburzono ścianki działowe w pracowni plastycznej, aby otworzyć przestrzeń dla działań twórczych. Ściany biblioteki dla dzieci i młodzieży ozdobiono fototapetami z ilustracjami z bajki oraz tapetami z fragmentami tekstu z książki o Alicji. Podłogi pokryto białą wykładziną, w części przeznaczonej dla najmłodszych położono wykładzinę ze sztucznej trawy oraz ułożono kafelkową szachownicę. Na suficie zawisły oprócz plafonów rozpraszających ciepłe i przyjazne dla oczu światło, również czarne kapelusze oraz imbryczki oświetleniowe, a wszystko po to aby z klasą wpisać się w konwencję literacką. Wyposażenie wnętrza biblioteki sprawia wrażenie nieprzypadkowej aranżacji. Białe regały rozstawione w niekonwencjonalnym układzie, instalacje dwóch czerwonych muchomorów, jednego służącego jako okrągła półka na książki, drugiego jako siedzisko ze stacją CD, wygodne kolorowe sofy, pufy i stoliki, to wszystko sprawia, że to miejsce staje się przyjazne, miłe i zachęcające do twórczych działań. Największy zachwyt wśród odwiedzających bibliotekę wywołują fioletowe fotele z przedłużonymi oparciami w stylu eklektycznym, tak  odległym od współczesnego designu. To połączenie współczesności z elementami z literatury,  sprawia że każdy znajdzie przestrzeń dla siebie zarówno dwulatki, nastolatki czy młodzież.

– dział dla dorosłych zyskał nowe regały, szafki pod komputery i ladę biblioteczną

–  wprowadzono system informacyjny biblioteki. Zakupiono zewnętrzne dwie gabloty ogłoszeniowe stojące i jedną zawieszaną. Na frontowej ścianie budynku od strony rynku umocowano przestrzenny napis złożony z pojedynczych liter w kolorze wiśniowego brązu BIBLIOTEKA. Teraz nie sposób przeoczyć  jedyną instytucję kultury w Wiązowie, tym bardziej że tabliczki informujące o bibliotece pojawiły się również na kierunkowskazach wjazdowych do miasta. Jednolita wizualizacja graficzna zaistniała także we wnętrzu biblioteki, kolorowe tabliczki ze wspólnym motywem drzewa zawiadamiają użytkownika, i kierują do odpowiednich pomieszczeń i księgozbioru.

2017 rok

– remont I piętra, lifting biblioteki dla dorosłych i klatki schodowej. Wymieniono elektrykę i położono nowe tynki i pomalowano ściany w jasnych odcieniach szarości i bieli, aby razem z II piętrem, chodź już w łagodniejszy sposób, tworzyły spójność  konwencji literackiej. Klatka schodowa zyskała nowe znaczenie, gdyż jest to teraz miejsce do eksponowania twórczości artystycznej użytkowników biblioteki „Galeria na schodach”.

– starej bibliotece dla dzieci i młodzieży powstał salonik twórczy z okrągłymi stolikami, wygodną sofą i fotelem zachęcającym do chwilowego zaczytania się.

– zaadaptowanie sali pod kasztanem na salę bankietową z zapleczem kuchennym. Stylistyka tej przestrzeni zachowana została w kompozycji ogólnej, na podłodze pojawiła się terakotowa szachownica, salę rozjaśniło podwieszane oświetlenie halogenowe oraz stylowe lampy. Obok urządzono kuchnię z całym wyposażeniem tj. lodówka, zmywarka i kuchenka gazowo-elektryczna.

– wdrożenie elektronicznego katalogu bibliotecznego w systemie MAK+ i uruchomienie elektronicznego procesu wypożyczeń i zwrotów.

                         

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Skip to content