Menu Zamknij

Konferencja "Dobra komunikacja - literatura jako strategiczny element podnoszenia kompetencji komunikacyjnych we współczesnym świecie"

Konferencja “Dobra komunikacja – literatura jako strategiczny element podnoszenia kompetencji komunikacyjnych we współczesnym świecie”. Prelegentami byli:

Dr Wanda Matras-Mastalerz poprowadziła warsztaty: „Ekologia słowa w komunikacji”. Celem było ukazanie mocy słów w komunikacji werbalnej dzieci i  młodzieży. Podczas spotkania został przedstawiony „Ogród dobry słów” przy pomocy teatru kamishibai. Omówiony został problem: po co komu plotka? na podstawie bajki filozoficznej „Trzy sita Sokratesa” Wanda Matras omówiła własnoręcznie wykonywane pomoce dydaktyczne, które ułatwiają prowadzenie zajęć i czynią je bardzie atrakcyjniejszymi. Poruszono również temat najważniejszych wartości w życiu i jak one się zmieniają wraz z wiekiem. 

Justyna Jurasz z Biblioteki Pedagogicznej w Opolu, biblioterapeuta, w trakcie zajęć pod tytułem “Między nami i między słowami” wykorzystała tekst Madonny “Jabłka pana Peabody`ego” w celu poszukiwania dodatkowych informacji niesionych wraz ze słowem, wykorzystane zostały różnorodne techniki zajęciowe w tym drama. Bardzo ważnym elementem warsztatu była dyskusja, w której prowadzący przestrzegał norm: nie oceniania wypowiedzi innych uczestników i prowokował do oceny własnej. Co okazało się nie takie łatwe dla uczestników. Trudno nam, jako uczestnikom było uciec od oceny wypowiedzi innych i skupić się na problemie. To była ważna lekcja.

Dr Elżbieta Zubrzycka prowadziła bardzo pobudzające i otwierające warsztaty. Uczestnicy mogli się zapoznać z zasadami komunikacji w przypadku złości. Jakie komunikaty wysyłać, czego unikać, jaką postawę przyjąć. Ważnym elementem zajęć była nauka umiejętności radzenia sobie z komunikatem negatywnym, którego nie musimy przyjmować. 

Skip to content