Nasze filie
Filia Biblioteczna w Witowicach mieści się w centrum miejscowości w świetlicy wiejskiej, gdzie na parterze zajmuje dwa przyjemne pomieszczenia, zaaranżowane tak aby i najmłodsi, trochę więksi i najstarsi mieli swoją przestrzeń do pracy czy spędzania wolnego czasu. Filia skupia wokół siebie wielu czytelników i użytkowników. Oprócz wypożyczeń i udostępnień szeroko realizuje działalność kulturalno-edukacyjną.
Bibliotekę w ramach lekcji bibliotecznych odwiedzają dzieci z filii przedszkolnej w Witowic. Bardzo chętnie po szkole przychodzą również uczniowie, aby pograć w gry planszowe, pobawić się, porysować czy odrobić wspólnie lekcję. W ramach oferty mieszkańcy mają możliwość uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. W ostatnie wakacje odbyły się zajęcia plastyczne zainspirowane ilustracjami z książki Emilii Dziubak „Dom, który się przebudził”. Dzieci wraz z rodzicami z wielkim zapałem malowały swój kawałek łąki farbami na folii rozciągniętej między drzewami. Efekty ich pracy przez wiele tygodni mogli podziwiać mieszkańcy wsi i nie tylko. Do filii przyjeżdżają również pisarze np. Pan Poeta – bajkopisarz, autor edukacyjnych książek dla najmłodszych. Dzieci miały okazję uczestniczyć w wyjątkowo interesujących warsztatach literackich. W roli głównej wystąpiły bajki, do których autor przygotował mnóstwo kreatywnych zabaw. Były pacynki z bajek, które same opowiadały o sobie, był kolorowy pył, przebieranki, bańki mydlane, słowem – wielki show.
Centrum Ekologiczne w Łojowicach powstało w 2018 roku. Zlokalizowane jest w środkowej części miejscowości w świetlicy wiejskiej. Do dyspozycji ma dwa duże pomieszczenia zaadaptowane tak, aby wszyscy znaleźli dla siebie odpowiednią przestrzeń.
Najchętniej korzystają z tego miejsca dzieci, które przychodzą poczytać, pobawić się i rozwijać się twórczo. W Centrum znajduję się wiele interesujących książek o tematyce ekologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Realizowane są też tutaj projekty ekologiczne. W minione wakacje odbyły się zajęcia plastyczne, którym motywem przewodnim były motyle. Dzieci oraz ich rodzice i dziadkowie z zaangażowaniem włączyli się w tworzenie różnobarwnych obrazków, które później stały się ozdobą Centrum. Inspiracją do działań były ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków z książki „Mały atlas motyli”. Centrum przyłączyło się również do ogólnopolskiej akcji „Noc bibliotek”, do wielkiego święta, aby w niekonwencjonalny sposób zachęcić do korzystania z edukacji ekologicznej poprzez książkę. Hasłem edycji był: „Klimat na czytanie” i właśnie w tej konwencji ekologicznej z książką w roli głównej odbyły się wieczorne zajęcia w Centrum Ekologicznym w Łojowicach. Odbyła się zajęcia z opiekunami chorych zwierząt z Ośrodka Leczenia I Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Wyszonowicach. Uczestnicy poznali wiele interesujących faktów z życia zwierząt i na żywo mogli zobaczyć sokoła.
Filia Biblioteczna w Jutrzynie mieści się w dużym budynku świetlicy wiejskiej. Zajmuje tam na piętrze duże pomieszczenie z wydzieloną przestrzenią do pracy indywidualnej i grupowej. Mieszkańcy chętnie odwiedzają biblioteką. Działa tam klub czytelniczy, który skupia seniorki na wspólnych rozmowach o dobrej książce. Młodsi oprócz pięknej kolekcji książek dla dzieci, mają do dyspozycji gry planszowe, puzzle i materiały plastyczne do pracy twórczej.
W ramach współpracy ze Szkoły Podstawowej z Wawrzyszowa do biblioteki zapraszane są całe kasy na lekcje biblioteczne promujące czytelnictwo wśród dzieci. Mieszkańcy mogą też liczyć na wyjątkowe spotkania z ciekawymi ludźmi. W bibliotece gościła znana pisarka z Wrocławia – Jolanta Kaleta, która bardzo ciekawie opowiadała o swoich książkach i historii Dolnego Śląska, będącej głównym wątkiem wielu jej powieści. W bibliotece odbyły się również atrakcyjne zajęcia twórcze dla całych rodzin. Były inspirujące warsztaty ceramiczne z udziałem projektantki ceramiki, instalacji i rzeźby. Dzieci wspólnie z rodzicami i dziadkami lepiły dzbanki, miski i inne artystyczne przedmioty.
Filia Biblioteczna w Wyszonowicach mieści się w wyremontowanym budynku świetlicy wiejskiej. Biblioteka zajmuje dwa pomieszczenia na parterze, wyposażone w nowe umeblowanie wraz z przytulnym kącikiem czytelniczym oraz stolikami do pracy plastyczno-manualnej dla dzieci. Cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników, zarówno dorosłych jak i dzieci, które chętnie spędzają czas wolny w przestrzenie biblioteki, korzystając z licznych, dostępnych gier, zabaw, materiałów plastycznych, puzzli. W lutym 2024 odbyły się w bibliotece zajęcia krawieckie. Dzieci ochoczo w nich uczestniczyły wraz ze swoimi rodzicami, tworząc przepiękne pacynki – zwierzątka i ucząc się podstaw krawiectwa. Niewątpliwym atutem biblioteki jest jej lokalizacja, budynek świetlicy otoczony jest pięknym ukwieconym parkiem, w którym zaaranżowano plac zabaw dla dzieci oraz zewnętrzną siłownię dla dorosłych, a z którego uroków biblioteka chętnie korzysta planując wydarzenia i zajęcia.