Menu Zamknij

Konferencja "Tajemnice mózgu"

We wrześniu w bibliotece zorganizowaliśmy konferencję : “Tajemnice mózgu : Co kultura niesie ze sobą? Neurologiczno-kulturowe aspekty funkcjonowania w kulturze”. Konferencja składała się z dwóch paneli: 3 wykładów i 3 warsztatów, których celem było zwiększenie wiedzy dotyczącej wartości kultury w życiu człowieka w kontekście neurobiologicznym, kulturowym i psychologicznym.

Ważnym elementem konferencji był aspekt biblioterapeutyczny książki, ale też popularyzacje biblioterapii jako metody wzmacniania pozytywnego w kształtowaniu postaw oraz pozyskiwania nowych umiejętności poznawczych. Temat, niezwykle obszerny i łączący w sobie aspekt literaturoznawczy i psychologiczny, pozostawia bardzo wiele miejsca na rozważania z zakresu biblioterapii.

Celem konferencji było przede wszystkim umocnienie w świadomości społecznej roli uczestnictwa w kulturze, w rozwoju osobistym i podnoszeniu jakości życia. Wśród prelegentów znaleźli się mgr Jolanta Marchlewska, która mówiła o metodzie komunikacji empatycznej Marshalla Rosenberga, dr hab. Jacek Schindler, który odniósł się do wykładu noblistki Olgi Tokarczuk oraz prof. Marek Kaczmarzyk, którego wystąpienie dotyczyło neuroplastyczności i schematom kulturowym.

Skip to content