Menu Zamknij

Ogród Sztuki Ulicznej

W wrześniowy weekend 18 i 19 września odbył się na wiązowskim rynku Ogród Sztuki Ulicznej, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiązowie oraz jej partnerów, OSP, sołectwa i działaczy lokalnych. Dwudniowe wydarzenie zorganizowane zostało w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Obfitowało w różnego rodzaju atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

W sobotę, pierwszego dnia, po oficjalnym otwarciu Ogrodu Sztuki Ulicznej przez panią dyrektor GBP w Wiązowie Magdalenę Krupę, swoje talenty muzyczne zaprezentowali lokalni artyści oraz uczniowie Szkoły Muzycznej podczas koncertu z balkonu gminnego Ratusza. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać wystawę jubilerską przygotowaną przez również lokalną jubiler Annę Bojdo.

W przedsięwzięciu udział wzięły także sołectwa, które na kiermaszu przez dwa dni prezentowały swoje specjały, produkty oraz wyroby rękodzielnicze.

Dzieci, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, miały możliwość udziału w warsztatach, inspirowanych różnymi książkami, każdym przeprowadzonym przez innego plastyka. W sobotę odbyły się rodzinne warsztaty Kwitnący Wiązów, podczas których mali uczestnicy wspólnie tworzyli ekologiczny ogród z materiałów odnawialnych. Rodzinne warsztaty Magia drzew pozwoliły, by dzieci wraz z rodzicami przyozdabiali tkaninami i filcami trzy drzewa – przygotowane konstrukcje tak, by stworzyć ich obraz w różnych porach roku. W niedzielę przeprowadzono warsztaty wzornictwa przemysłowego Wokół Stołu. Dzieci dowiedziały się, jak stworzyć użyteczny i wygodny mebel, a wszystkie te działania przeprowadzone zostały w oparciu o materiały wtórne. Domowe Potwory – w ramach tych warsztatów dzieci wraz z prowadzącą tworzyły kolorowe potwory, mające za zadanie pokazać, że strach można oswoić.

Oprócz tego najmłodsi, a nawet ci trochę starsi mieli możliwość pomalowania twarzy, a także spróbowania swoich sił w robieniu wielkich baniek mydlanych.

W ramach Ogrodu Sztuki Ulicznej wiązowski rynek zamienił się również w scenę teatru. W sobotę z komedią garnizonową ,,Kucharz na ostro”, po zakończeniu której rozdawana była grochówka z Łojowic, zaprezentował się samodzielnie Teatr Formy, natomiast w niedzielę połączył siły z białoruskim Teatrem InZhest w rodzinnej komedii Dell’arte ,,Piękna Morylinda”. Oba spektakle zaangażowały osoby z publiczności.

W niedzielę podwórko biblioteki wypełniły dźwięki instrumentów Ziębickiej Orkiestry Mandolinistów, zachwycającej autorskimi kompozycjami.

Ogrody Sztuki Ulicznej zakończyły się z przytupem  – koncertem finalistki The Voice of Poland – Natalii Szczypuły i jej zespołu.

Skip to content