Menu Zamknij

Konferencja otwarcia – Ogrody Biblioteki

W poniedziałek na dobry początek tygodnia w naszej bibliotece odbyła się konferencja otwierająca projekt Ogrody Biblioteki.  Nowy projekt, który dofinansowany został w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Konferencja podzielona została na dwie części. W pierwszej, trwającej pięć godzin, uczestnicy wzięli udział w szkoleniu/inspiratorium: ,,Metody diagnostyczne i animacyjne do pracy ze społecznością lokalną w praktyce” prowadzonym przez Marka Sztarka – słynnego animatora kultury. Trzeba przyznać, że było to dość nietypowe doświadczenie, ale w jak najlepszym tego słowa znaczeniu.

Działo się bardzo dużo. O zwykłym przedstawieniu się nie było mowy. Prowadzący postanowił zorganizować wernisaż. Wraz z pomocą uczestników ułożył z kawałków taśmy dwadzieścia pięć kwadratów. Po jednym dla każdej osoby biorącej udział w zajęciach. Następnie poprosił, aby uczestnicy wybrali sobie konkretny kwadrat i ułożyli w nim charakterystyczne przedmioty, które mieli przy sobie – w torebkach, kurtkach – tak, by na ich podstawie mogli powiedzieć kilka słów o sobie.  Kolejnym zadaniem było napisanie flamastrem na szpatułkach lekarskich pięciu skojarzeń odnoszących się do domu. Następnie wszyscy zabrali gotowe szpatułki, kurtki oraz płaszcze i udali się na małą wycieczkę, na pobliski rynek. Tam ułożyli kolejno wszystkie słowa. Powtarzające się obok siebie – poziomo, a te pojedyncze pionowo, pod sobą. Po powrocie do sali, gdy wszyscy rozgrzali się ciepłymi napojami i posilili poczęstunkiem, rozpoczął się wykład. Pan Marek Sztark opowiedział o sposobach pracy ze społecznością w ramach inicjatyw oddolnych. Przedstawił konkretne przykłady i rozwiązania, by zachęcić społeczność do wspólnego działania. A także pokazał, jak ważne jest, by wysłuchać pomysłów i propozycji mieszkańców.

Po przerwie obiadowej przyszedł czas na oficjalne otwarcie Ogrodów Biblioteki. Pani dyrektor Magdalena Krupa opowiedziała o projekcie. Pokazała, co zostało już zrealizowane i przedstawiła założenia projektu na kolejny rok. Na koniec przeprowadziła szkolenie: ,,Po co nam biblioterapia?”.

Skip to content