Menu Zamknij

Dzień Kobiet z Michałem Rusinkiem

Dzień Kobiet to zawsze szczególny dzień w GBP. Tradycją już stało się to, że odwiedza ją wyjątkowy gość. Nie inaczej było tym razem. Ogromnym zaszczytem było gościć pana Michała Rusinka – pisarza, literaturoznawcę, tłumacza, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także byłego sekretarza poetki, noblistki Wisławy Szymborskiej.

Wydarzenie rozpoczęła miła niespodzianka. Pan Burmistrz Jerzy Krochmalny oraz radny Eugeniusz Kowalewski wręczali przybyłym paniom kwiaty. Następnie przyszedł czas na to, na co wszyscy czekali najbardziej – spotkanie z panem Michałem Rusinkiem.

Prowadziły je: pani dyrektor GBP Magdalena Krupa oraz pani Mirka Szychowiak – poetka, zeszłoroczna rezydentka mieszkania pani Wisławy Szymborskiej w Krakowie, nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (również w 2021). 

Pan Michał Rusinek przybliżył postać pani Wisławy Szymborskiej, zdradził jak zaczęła się i jak wyglądała ich współpraca oraz zabrał zgromadzonych za kulisy jej twórczości. Nie obyło się również bez ciekawych anegdot dotyczących życia wybitnej poetki. To jednak nie wszystko. Pan profesor opowiedział o swoich książkach. Zwrócił także uwagę na sam język – jego wartość, znaczenie, sposób wypowiadania, to jak wpływa na odbiorców oraz opisywanie rzeczywistości.

Na koniec zgromadzeni mieli okazję zrobić sobie zdjęcie z pisarzem oraz uzyskać jego wpis do ulubionych książek.

Skip to content